|
გაკეთილის თემა:
|
კოსინუსების თეორემა
|
|
სასწავლო საფეხური
|
მე -10 კლასი
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
|
თეორემის არსის გაგება- გააზრება და გამოყენება პრაქტიკული
საჭიროებისას როგორც რეალურ
გარემოში ასევე ამოცანების ამოხსნისას
|
|
მიზანი
|
მოსწავლეებმა
შეძლონ იპოვონ მესამე გვერდი,
თუ ცნობილია დანარჩენი გვერდები და მათ შორის
მდებარე კუთხე.
კვლევისა
და გამოთვლების უნარის განვითარება
მათემატიკური დებულებების გამოყენების
განვითარება პრაქტიკული ამოცანების
ამოხსნისას
|
|
წინარე ცოდნა
|
პითაგორას თეორემა, მართკუთხა სამკუთხედში კუთხის გვერდებსა და კუთხეს
შორის დამოკიდებულება.
|
|
შეფასების საგნმანათლებლო პროცედურები
|
საშინაო დავალება, ჩართულობა,მიმდინარე,
საკლასო შეფასება, დავალების შეფასების ტიპები: განმსაზღვრელი, განმავითარებელი.
|
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, სახაზავი, რვეული, კალამი, კომპიუტერი, პროექტორი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა: აქტივობა
1: საშინაო დავალების
შემოწმება.
აქტივობა 2:
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
აქტივობა 3:
წინა პუნქტში განვლილი მასალის
შეხსენება
(პითაგორას თეორემა)
აქტივობა
4: მოტივაციის მიზნით
პრაქტიკული ამოცანის დასმა, როგორ
ვიპოვოთ მანძილი ორ მიუწვდომელ წერტილს შორის.
B ფაზა: აქტივობა1. მოსწავლეეებს ვეუბნები რომ ტბის
გარეთ შესაძლებელია რაიმე
წერტილის აღება და ამ წერტილიდან ტბის მოცემულ ორ წერტილამდე მანძილის
საზომი ხელსაწყოთი მანძილების გაზომვა, კუთხის საზომი
ხელსაწყოთი წრფეებს შორის კუთხის
გაზომვა.
აქტივობა2. ვსვამ კითხვას
რა ფიგურა მიიღება ამ სამი წერტილის შეერთებით?
აქტივობა3.
კოსინუსების თორემის ჩამოყალიბება.( პრეზენტაციის ჩვენება)
თეორემის დამტკიცება სამი
შემთხვევისათვის (ბლაგვკუთხა სამკუთხედი, მახვილკუთხა
სამკუთხედი, მართკუთხა სამკუთხედი)
(საჭიროების შემთხვევაში მასწავლებლის კომენტარი)
C ფაზა: აქტივობა 1.კლასში ამოცანების ამოხსნა, მიღებული
თეორიული ცოდნის გამოყენება ამოცანების
ამოხსნისას.
აქტივობა 2. სპეციალური დავალების
ამოხსნა: იპოვეთ
პარალელოგრამის დიაგონალების კვადრატების ჯამი გვერდების მეშვეობით და გაანალიზეთ მიღებული შედეგი და ჩამოაყალიბეთ თვისება.
აქტივობა 3.კოსინუსების თეორემის
შდეგების ჩამოყალიბება
აქტივობა 4. შეჯამება
აქტივობა 5. საშინაო
დავალების მიცემა. ძლიერი მოსწავლეებისათვის კვლევითი
ხასიათის.
აქტივობა 6.შეფასება
|
Wednesday, July 23, 2014
გაკვეთილის გეგმა
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
|
1. მოსწავლემ შეძლოს კოსინუსების
თეორემის ფორმულის გამოყენება
და მისი საშუალებით იპოვოს სამკუთხედში
უცნობი გვერდი.
2. მოსწავლეს განუვითარდეს კვლევისა და გამოთვლების უნარი
3. მოსწავლეს შეძლოს
მათემატიკური დებულებების გამოყენება
პრაქტიკული ამოცანების
ამოხსნისას.
|
1. მოსწავლეს შეუძლია კოსინუსების ფორმულის გამოყენება
და მისი საშუალებით
სამკუთხედში უცნობი გვერდის პოვნა.
2. მოსწავლეს განუვითარდა
კვლევისა და გამოთვლების უნარი.
3. მოსწავლეს შუძლია მათემატიკური დებულებების
გამოყენება პრაქტიკული ამოცანების
ამოხსნისას.
|
შეფასების რუბრიკები
|
კრიტერიუმები
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
|
მოსწავლეს შეუძლია კოსინუსების
თეორემ-ის გამოყენება და მისი
საშუალებით სამკუთ-თხედში უცნობი გვერ-დის
პოვნა.
|
არ შეძულია ფორმულის
გამოყენება და ვერ ხსნის ამოცანებს
|
ახერხებს ფორმულის
გამოყენებას, მაგრამ ამოცანებს
ხსნის ხარ-ვეზებით.
|
კარგად ფლობს თეორემას.იყენებს ფორმულას,
ხსნის ამოცანებს სწორად და
ასაბუთებს
|
|
მოსწავლეს განუვითა- რდა კვლევისა და გა-მოთვლების
უნარი
|
მოსწავლე ვერ იკვლევს პრობლემას და არა
აქვს
გამოთვ-ლის უნარი.
|
იკვლევს მაგრამ გამოთვლის
შეცდომით
|
სწორად შუძლია გამოიკვლიოს პრობლემა,
ირჩევს ამ-ოხსნის ორიგინალურ
ხერხებს
|
|
მოსწავლეს შეუძლია მათემატიკური
დებუ-
ლებების გამოყენება პრაქტიკული ამოცანე-ბის
ამოხსნისას.
|
არ შეუძლია მათემატ-ური დებულებების გა-მოყენება პრაქტიკული
ამოცანების ამოხ-სნისას.
|
ცდილობს გამოიყენოს, მაგრამ ვერ ახერხებს
შეცდომების გარეშე.
|
განუვითარდა მათემა-ტიკური დებულებების გამოყენების უნარი და შეუძლია მის პრაქტიკ-აში გამოყენება.
|
Friday, July 18, 2014
სასწავლო პროექტის განხორციელების გეგმა
შედეგების მისაღწევად განსახორციელებელი აქტივობები
|
საქმიანობის გაწერა დროში
|
საქმიანობის შესაბამისი რესურსები
|
|
1
|
მოსწავლეების დაყოფა სამ ჯგუფად
|
1დღე
|
|
1.1
|
ინფორმაციის მოძიება ცენტრულ
და ღერძულ სიმეტრიებზე
|
2-7დღე
|
ადამიანური რესურსი
ინფორმაცია, ფოტო |
1.2
|
მოიძიებს სურათებს, რომელშიც ასახულია
ბუნებაში არსებული
სიმეტრიები
|
2- 7დღე
|
სურათები
|
2
|
მოიძიებს ინფორმაციას სიმეტრიის ტერმინისა
და მეცნიერთა გამონათქვამების
შეს-
ახებ
|
2-7დღე
|
ინფორმაცია, ტექსტი
|
2.1
|
სლაიდების მომზადება
|
2-7დღე
|
ისტ. კაბინეტი,კომპიუტერი, პროექტორი
|
2.2
|
პრეზენტაცია
|
8-9 დღე
|
ისტ. კაბინეტი,კომპიუტერი, პროექტორი
|
3
|
დისკუსის გამართვა
|
9- 10 დღე
|
ინფორმაცია, ფოტო, სურათები
|
3.1
|
შეფასება
|
1-10 დღე
|
შეფასების რუბრიკა
|
|
ჯგუფური მუშაობის კრიტერიუმები
|
მინიმალური
|
საშუალოზე დაბალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმარული
|
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად ვერ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა
სამუშაოს მიზანი გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაოს მიზანი კარგად გააცნობიერა
|
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს დაგეგმვა
|
ჯგუფმა სამუშაო ვერ დაგეგმა
|
ჯგუფმა სამუშაო დაგეგმა მაგრამ გეგმიდან
გადაუხვია
|
ჯგუფმა სამუშაო დაგეგმა მაგრამ დროდადრო უხდებოდა გადახვევა
|
ჯგუფმა სამუშაო კარგად დაგეგმა და შეასრულა გეგმით გათვალისწინებული
ყველა პუნქტი
|
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუსაო არ იყო ორგანიზირებული.ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ განაწილებულა
|
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზირებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები
არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ორგანიზირებული იყო მაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად
და თანაბრად გადანაწილადა
|
|
ჯგუფის წევრთა ჩართულობა, ჯგუფის
წევრებთან კომუნიკაბელურობა
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა
თანამშროლობითი გარემო
|
მხოლოდ ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა,ჯგუფის აქტიურ წევრებსა და პასიურ
წევრებს შორის ზოგჯერ ურთიერთობები იძაბებოდა
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად
პოზიტიური ძირითადად პოზიტიური ურთიერთობები იყო
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი ჯგუფის წევრებს
შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
|
|
ჯგუფის მიერ ჯგუფური მუშაობის წესების
დაცვა
|
ჯგუფის წევრები არ იცავენ
დადგენილ წესებს
|
ჯგუფის მხოლოდ რამდენიმე წევრი
იცავს მუშაობის წესებს
|
ჯგუფის თითქმის ყველა
წევრი ნაწილობრივ იცავს წესებს
|
ჯგუფის ყველა წევრი
კარგად იცავს
განსაზღვრულ წესებს
|
|
განსაზღვრვს დროს
|
ჯგუფი ვერ საზღვრავს დროს და ვერ ანაწილებს
ჯგუფებში დროის ლიმიტს
|
ჯგუფის მხოლოდ რამდენიმე წერი
ცდილობს დროის ლიმიტის დაცვას
|
ჯგუფის თითქმის
ყველა წევრი ნაწილობრივ საზღვრავს
დროს
|
ჯგუფის ყველა წევრი კარგად
საზღვრავს დროს და კარგად იყენებს
მისთვის განკუთვნილ ლიმიტს ლიმიტს
|
Subscribe to:
Posts (Atom)



.jpg)



